STEM-освіта

STEM-освіта (англійською – Science, Technology, Engineering, Math, що в перекладі означає науку, технології, інженерію та математику) – це низка чи послідовність курсів або програм навчання, яка готує учнів до успішного працевлаштування, до освіти після школи або для того й іншого, вимагає різних і більш технічно складних навичок, зокрема із застосуванням математичних знань і наукових понять.

Позашкільна STEM-освіта в державі – це різноманітні олімпіади, і діяльність Малої академії наук, інших закладів позашкілля, і різноманітні конкурси і заходи: Intel Techno Ukraine; Intel Eco Ukraine; Фестиваль науки Sikorsky Challenge; наукові пікніки, хакатони і багато іншого.

зображення_viber_2021-11-11_16-54-20-774 зображення_viber_2021-11-11_16-54-21-156

2022-2023 навчальний рік У квітні-травні 2023 року у дистанційному режимі відбувався Фестиваль стартапів «Class IDEЯ-2023». Учасниками стали учні 8-х класів Ільчук Євгеній, Ічанський Давід з ідеєю виготовлення тактичного ліхтарика червоного кольору з можливістю підзарядки. Ліхтарик виготовлений на замовлення бійців ЗСУ. Технічним завданням було створення освітлювача не занадто яскравого червоного кольору, що має кріплення на військову форму та можливість підзарядки від мережі 220В. Уже виготовлено та передано замовнику партію (25 штук) таких ліхтариків. Керівник Старий С.В.
Міжнародний конкурс шкільних космічних експериментів SSEP MISSION 17
У цьому навчальному році наша гімназія брала участь у Міжнародному конкурсі шкільних космічних експериментів SSEP MISSION 17. Переможці конкурсу змогли реалізувати свій науковий експеримент в умовах невагомості на борту МКС (Міжнародної космічної станції) в 2023 році. Від України цим конкурсом опікується Мала Академія наук. До кінця жовтня 2022 року учні 7-10 класів подали ідеї своїх експериментів, які у випадку перемоги в конкурсі мали б змогу бути здійснені в стані реальної невагомості на навколоземній орбіті. Експерименти присвячені впливу невагомості на різноманітні процеси в живій чи неживій природі, які ми звикли сприймати в умовах земного тяжіння. Вчителі-фасилітатори гімназії (Старий С.В., Прокопець О.М., Ковалевська Ю.Д., Кондратюк С.Є., Шмагай Л.М., Наконечна Ю.Р.) допомогли учням подати 22 проєкти космічних експериментів з різних областей біології, хімії та фізики. На загальноукраїнський розгляд вийшло 10 проєктів. І серед них один потрапив в шістку проєктів, відібраних від України і був надісланий на розгляд до центрального офісу конкурсу в США. Там з цієї шістки проєктів будуть обрані два, які будуть реалізовані і відправлені на орбіту в 2023 році.

 

У 2021-2022 н.р. у гімназії працює STEM-лабораторія, на базі якої проходять уроки з технологій у 10-11 класах. Учні опановують основи автоматики і робототехніки.

У рамках Освітнього ХАКАТОНУ – 2021 учні 10-А класу в STEM-лабораторії гімназії за допомогою сучасної техніки виготовили новорічні сніжинки. Спочатку за допомогою програми «Tincerkad» (3D-моделювання) гімназисти створили модель сніжинки.
За допомогою програми «Ultimate» підігнали параметри для виготовлення на 3D принтері.
 
2020-2021 навчальний рік
28 січня 2021 року співробітники ТОВ “ФЕРМА 3D” провели навчання членів педагогічного колективу гімназії та ЗЗСО №110 щодо роботи з обладнанням STEM- лабораторії, яку ми отримали за урядовою програмою “Спроможна школа”.
 

Відповідно до пріоритетних напрямків розвитку STEM- освіти у 2019-2020 навчальному році  у гімназії було  організовано та проведено такі освітні заходи, спрямовані на популяризацію STEM-навчання:

  • з 13 по 17 січня 2020 року тривав Всеукраїнський інженерний тиждень.
    У рамках проведення iнженерного тижня учнi 6-Г класу виготовили макети вулканiв на урок географiї.
    До творчих проєктів долучилися й учні 4-А та 7-В класів.
  • з 15 по 17 квітня 2020 року у дистанційному режимі відбувався Фестиваль шкільних стартапів “Class ідея” – 2020, переможцем (ІІІ місце) став учень 10-А класу Бодашевський Дмитро у номінації «Стартап у Природі», тема роботи «Пропозиції щодо раціонального використання гальванічних елементів живлення» (керівник Старий С.В.).
  • на базі гімназії відкрито Мережеву академію CISCO.

Uchnivski-kvytkyПрограма мережевої академії CISCO – унікальний приклад взаємовигідної співпраці між ІТ-індустрією   та навчальними закладами, що довели свою ефективність у всьому світі.

Учні старших класів мають можливість отримати кваліфікаційну підготовку з інформаційних технологій.

Керівником та інструктором Мережевої академії на базі гімназії є Ільющенко Олександра Юріївна.

Шевель Олександра, учениця 6-Б класу випробувала свої сили у вивченні курсу від Мережевої академії CISCO «Програмування мовою Python». Вона успішно пройшла курс та склала фінальний іспит на 89% зі 100%.

З 23 квітня по 23 травня 2020 року з нагоди Міжнародного дня жіночих кар’єр в ІТ в рамках Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна 2020» за підтримки Інституту модернізації змісту освіти МОН України дівчата 6-Б та 8-Б класів взяли участь в онлайн-марафоні «GIRLS POWER TECH 2020 – ДІВЧАТА ЗАРЯДЖАЮТЬ ТЕХНОЛОГІЇ», який щороку проводить міжнародна ІТ-компанія CISCO.

 

 

У 2018- 2019 навчальному році у гімназії було організовано та проведено такі

освітні заходи, спрямовані на популяризацію STEM-навчання:

  • Підготовка до запуску та запуск 13 жовтня 2018 року третього

експериментального метеорологічного зонду. Дослідження за його

допомогою характеристик земної атмосфери на висотах до 30 км

(Сильчук Роман, 11-А клас, Швидюк Дар’я, 9-А клас).

  • STEM-проект „Спостереження за допомогою відеокамери осілих птахів

біля годівниці в зимовий час” (Потравний Ярослав, 9-В клас).

  • STEM-проект „Штормглас – хімічний барометр” (Рудь Владислава

11-А клас, Слюсар Тарас, 9-А клас ).

  • STEM-проект „Створення бази даних написів на стінах потерн

Лисогірського форту” (Лащенко Андрій, Лазаренко Аріна,

Порозінський Ілля, учні 11-А класу).

  • Проведення демонстраційних експериментів та фізичного практикуму

для учнів 10 класів із застросуванням цифрового вимірювального

комплексу EinsteinTM

  • Участь учня 9-А класу Бодашевського Дмитра в Київському фестивалі

стартапів „Class-ідея” із стартапом „Прилад для реєстрації вібрацій

(сейсмограф), виготовлений на платформі Arduino

  • Участь учителів гімназії Старого С.В., Брусенко Д.С. та Навоєва О.В.

у Київському фестивалі стартапів „Class-ідея” із стартапом

„Радіоквест: виготовлення обладнання та проведення заходу”.

Зосереджуючи увагу на сучасних тенденціях STEM-освіти, її практичному інструментарію, для формування якостей та умінь, які необхідні дитині XXІ століття, для того, щоб учні майбутнього вирішували проблеми, розуміючи й використовуючи наукові підходи, знаючи технології, якими можна вирішити ці проблеми:

1.  У 2016 році кабінет фізики № 312 обладнаний цифровою лабораторією «Еinstein». Нове навчально-лабораторне обладнання та інтерактивний мультимедійний комплекс дає змогу гімназистам провести більше 60-ти лабораторних робіт з фізики, а також зібрати найточніші дані величин, які важко виміряти у звичайних шкільних умовах.

2. У жовтні 2016 року в кабінеті Захисту Вітчизни встановлений електронний (лазерний) тренажер для навчання прийомам та правилам стрільби зі стрілецької зброї. Комплекс має ряд переваг:

– це безпека та економія на патронах: кожен учень може відпрацьовувати вправи, виконуючи тисячі пострілів.

– зброя з лазером має такий самий вигляд, як справжня.

Завдяки тренажеру учень здобуває практичні навички прицільної стрільби, а вчитель має можливість контролювати та коригувати хід навчання.

3. 1-wУ травні 2017 року Старий Сергій Васильович, учитель фізики та астрономії гімназії, переміг у загальноміському конкурсі на отримання Гранту Київського міського голови за напрямом «Перспектива освіти».

Метою проекту, представленого на здобуття гранту, є включення у навчально-виховний процес ряду елементів STEM-освіти, зокрема виконання учнями науково-дослідницьких проектів. За надані  кошти були придбані телескоп Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 SynScan з набором додаткових окулярів та коліматором для юстування2-w
Телескоп слугуватиме для проведення оглядових астрономічних спостережень під час викладання астрономії учням старших класів, а також в роботі астрономічного гуртка гімназії та для написання учнями-членами гімназійного наукового товариства «Дослідник»  науково – дослідницьких робіт на конкурс МАН.

4.Запуск експериментального метеорологічного зонда
1 жовтня 2016 року о 8:30 ранку з території Об’єднаної гідрометеорологічної станції Центральної геофізичної обсерваторії був проведений запуск експериментального метеорологічного зонда, розробленого та виготовленого учнями гімназії № 59 імені О.М. Бойченка під керівництвом учителя фізики та астрономії, кандидата фізико-математичних наук Старого С.В. Варто наголосити на тому, що даний запуск проводився згідно з офіційним дозволом від „Украероруху”, а також був першим на Україні запуском з подальшим його пошуком по GPS- координатам , що підготував та здійснив навчальний заклад.
Запуск проводився в рамках роботи гімназійного наукового товариства «Дослідник» та передбачав написання декількох робіт на конкурс-захист науково-дослідницьких робіт МАН.
stratosfera-2016
На борту зонду знаходились прилади для визначення атмосферних характеристик на різних висотах, а також умов освітленості в ультрафіолетовому та видимому діапазоні випромінювання. Інформація з датчиків записувалась логерами на носії (SD-картки), розміщені всередині зонду.
Після запуску зонду на місце його посадки виїхала пошукова група. У той же час в приміщенні гімназії почав роботу Центр збору інформації про місцезнаходження зонду та пошукової групи, де всі бажаючі могли отримати інформацію про пошук зонду.
Інформація про місце посадки була отримана з GPS-трекера на борту зонда. Місцем посадки виявився ліс поблизу села Августівка Ічнянського району Чернігівської області, віддалений від місця запуску на 132 км по прямій лінії. Зонд піднявся на висоту 22 км, де його оболонка розірвалась, і він за допомогою парашута, без пошкоджень, опустився на землю. Пошукова група, до складу якої входили учні та вчителі гімназії №59, успішно знайшла зонд та доставила його до приміщення гімназії того ж дня.
Другий запуск експериментального метеорологічного зонда відбувся 1.жовтня 2017 року.

5. У квітні 2017 року Старий С.В. разом із учнем 11-А класу Скригуном Владиславом брав участь у Фестивалі StartUp “Class ідея” у номінації «Стартап у природі»: логер для реєстрації інформації аналогових датчиків.

12

 

 

 

 

Інформацію оновлено 06.10.2023