До уваги батьків!

Рекомендації щодо того, як полегшити вагу шкільного ранця

Лист_ДепартаментВідповідно до п.6.8. Державних санітарних норм і правил «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей», затверджених наказом МОЗ України від 18.01.2007 №13 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30 січня 2007 року за №77/13344, загальна вага підручників із розрахунку на один навчальний день (у комплекті зі шкільним приладдям, без ваги ранця або портфеля) не повинна перевищувати допустимих гігієнічних норм перенесення учнями ваги на відстань до 3 км:
для учнів 1-2 кл. – 1,5 -2 кг;
для учнів 3-4 кл. – не більше 2,0 -2,3 кг;
для учнів 5-6 кл. – не більше 2,3 -3.0 кг;
для учнів 7-8 кл. – не більше 3.0 – 3,5 кг;
для учнів 9-10 кл. – не більше 3,5- 4,5 кг.

Але оскільки ці нормативи є усередненими, у кожному конкретному випадку необхідно стежити, щоб вага ранця не перевищувала 10% від ваги школяра.
Важливо й те, яку вагу має сам шкільний рюкзак. Згідно з нормативними вимогами, сам ранець першокласника повинен важити не більше 600 г, а портфель старшокласника – не більше 1 кг.

Як полегшити вагу ранця?
Що треба зробити для зменшення ваги шкільного портфеля. Спочатку вибрати легкий та зручний для дитини рюкзак. Він повинен бути виконаний із матеріалів, які при мінімальній вазі володіють високою міцністю, а його форма повинна відповідати віковим особливостям дитячого організму.
Зменшити вагу ранця можна й іншими способами:
1.Залишати в гімназійних шафках спортивну форму, змінне взуття та особисті речі – те, що не тільки додає зайву вагу портфелю, але й займає в ньому багато місця.
2.Не носити до гімназії зайвих речей.
3. Учням 5-11 класів носити 1 комплект підручників на двох учнів (за умови постійно закріплених місць під час уроків).
4. Придбати другий комплект підручників, який знаходився б у класі. Таким чином, ранець можна звільнити від важких книг, залишивши в ньому тільки зошити та канцелярське приладдя.
5. Перекласти деякі важкі речі з ранця до пакету та нести його у другій руці: таким чином відкорегувати навантаження на спину.

Зменшити навантаження на спину допоможе дотримання нескладних правил носіння шкільного рюкзака:
– правильно відрегулювати і контролювати довжину лямок так, щоб ранець розташовувався на спині, а не на рівні попереку;
– стежити за тим, щоб портфель щільно прилягав до спини. Для цього необхідно прибрати з нього всі предмети, які деформують задню стінку;
– носити ранець на двох лямках, а не на одній, тому що навантаження на одне плече викликає порушення постави.

Дотримуючи всі ці правила і рекомендації, а також спочатку вибравши якісний і зручний ранець, ви не тільки зможете зберегти здоров’я і добре самопочуття вашої дитини, але і зробите відвідування гімназії для нього більш комфортним і приємним, а комфорт і здоров’я, як відомо, сприятливо позначаються на успішності кожного учня.